A nem fertőző, gyulladásos bőrbetegségek öröklött (genetikai) és szerzett okok miatt alakulnak ki. Az atópiás ekcéma, latinul atópiás dermatitisz eredete is öröklődésre, lelki tényezőkre, fertőzésekre és allergénekre vezethető vissza. A betegség belső kiváltó oka elsősorban a bőr szerkezetét, vagy az immunrendszer működését befolyásoló gének alul-vagy túlműködése. A külső okok közül a bőrön lévő baktériumok, vírusfertőzések, a bőrt irritáló anyagok, illetve allergének hibáztathatók, míg a lelki okok esetében a stressznek van szerepe a betegség kialakulásában – ismertette dr. Szegedi Andrea, a Bőrklinika professzora, a Bőrgyógyászati Allergológiai Nem Önálló Tanszék vezetője. Káros a sok fürdés Vannak olyan veleszületett gének, melyek károsodása bőrszárazságot okoz. Ha nem működnek bizonyos fehérjéket termelő gének, ezek hiányában nem megfelelő felépítésű a bőr, könnyen veszíti a vizet, és száraz lesz. Ezt a betegek 30-40 százalékánál ki lehet mutatni. A száraz bőrt azonban külsőleg is elő lehet idézni, pl. a gyermek túl gyakori, és túl hosszú fürdetésével. Vannak olyan szülők, akik naponta kétszer is megfürdetik gyermeküket akár napi fél-fél órán át. Szappant, tusfürdőt használnak, melyek nagyon kiszárítják a bőrt. Hosszú fürdők helyett tanácsos naponta egyszer, röviden zuhanyozva, gyógyszertárban kapható kímélő tisztítószerrel tisztálkodni a gyermeknek. A bőrszárazság mellett a betegség másik oka az érintettek 60-70 százalékánál kimutatható allergia. A pollenek, háziporok, penészgomba, állati szőrök bőrre kerülésével fokozódhat a bőrgyulladás, és a bőrön keresztül behatoló allergénnel szemben érzékennyé vált szervezetben később asztma, vagy szénanátha is megjelenhet. Részben ez az oka, hogy az ekcéma asztmával, szénanáthával szövődhet. A 6-8 éves gyermekekre jellemző az asztma, a 15-18 éves fiatalokra a szénanátha kialakulása. Ha a bőrgyulladást időben megállítják, csökkenthető az asztma és a szénanátha későbbi kialakulása.
Házi kedvencek elajándékozása Az allergének, mint pl. az állatszőr kiiktatása tünetmentessé teheti a beteget. A lakásban tartott szőrös háziállatok szőre a legalaposabb takarítást követően is ott marad a lakásban, s a vele együtt megjelenő bőr láthatatlanul kicsi darabkái allergizáló hatásúak. Az állatokat tanácsos elajándékozni, melyet követő 2-3 hónapon belül, lassan kiürül a lakásból az állatszőr, s jelentősen javulnak a beteg tünetei. A viselt ruha anyaga is irritálhatja a bőrt. A szúrós gyapjúból, nem szellőző műszálból készült holmik hatására izzad a beteg, az izzadtság irritálja, szárítja bőrét. Ezért a pamut alapanyagú ruházat viselése megfelelő. A gyermek kétéves kora alatt előfordulhat a táplálékallergia miatt rosszabbodó ekcéma is, de ez nem olyan gyakori, mint korábban feltételezték. Minden esetre a csecsemő féléves koráig előnyös az anyatejes táplálás, s azt követően az egyéb élelmiszerek egyenkénti, fokozatos bevezetése.
Állhatatos kezelés Gyulladáscsökkentésre csak a gyulladt felületen van szükség, erre, kenőcs, krém, tabletta, fényterápia alkalmazható. Súlyos esetben gyógyszerkipróbálás során külföldön már biológiai terápia, injekciós készítmények is rendelkezésre állnak. A gyulladáscsökkentés mellett azonban állandóan és teljes testen törekedni kell a bőr szárazság javítására. Számos vizsgálat kimutatta, hogy a betegséget meg is lehet előzni, ha időben kezelik a bőrszárazságot. Ezért a testápolóknak egy életen át tartó, az egész test bekenését jelentő használata a betegség megelőzését jelenti. Ellenkező esetben önfenntartó kör alakul ki: a száraz bőr viszket, a beteg vakarja, emiatt fertőződik, gyulladás jön létre, ami újra száraz bőrt eredményez. Ezt a folyamatot kell leállítani a bőr zsírosítását szolgáló testápolók használatával. Sok múlik azon, a szülő hogyan viszonyul gyermeke betegségéhez. Évi néhány kontrollal nem lehet tünetmentesíteni ezt a krónikus betegséget. Együtt kell működni a gyermeknek, orvosnak, és szülőnek éveken át. Sokan belefáradnak a kezelésbe, pedig ha nem végzik lelkiismeretesen, folyton kiújulnak az ekcémás panaszok. Serdülőkorban jelentősen javulhat az ekcéma, hiszen hormonális okok miatt a bőr zsírossá válik. Az allergiát nem növi ki a beteg, ezért az allergéneket kerülni kell egy életen át. A gyermekek 15-20 százaléka ekcémás, köztük természetesen vannak enyhe és súlyos tünetekkel rendelkezők is, de szerencsére ez a magas előfordulási arány felnőtteknél 1 százalékra csökken.
Császi Erzsébet
|