A gerincbetegségek osztályozására azon alapul, hogy kimutatható-e a betegség oka, pl. reumatoid artritisz, vagy nem deríthető ki, pl. szöveti túlterhelésből adódó fájdalom. A kockázati tényezők szerepe meghatározó lehet a folyamat idültté válásában. A betegség számos esetben megelőzhető vagy elkerülhető. Az egyéni tényezők közül a legvalószínűbb az öröklődés, vagy ha valakinek már korábban volt valamelyik gerincszakaszon fájdalma és jelentős oka a betegségnek a dohányzás. Számos megalapozott bizonyíték van arra, hogy a pszichoszociális problémák szerves részét képezik a fájdalomból eredő mozgáskorlátozottságnak, tehát feldolgozatlan, „szőnyeg alá sepert” lelki problémák is vezethetnek testi betegséghez. A munkával járó megterhelő állapotok is okozhatnak gerincbetegséget: hajlás, törzscsavarás, autóvezetés, gyakori emelés, számítógép előtti hosszas ülés, vibráció, kényelmetlen testtartás. A foglalkozások pszichológiai tényezői között említendő: monoton munka, stresszt okozó helyzetek, alacsony szakmai elismertség és megelégedettség, alacsony társadalmi támogatás, kedvezőtlen légkör, gyors munkatempó, megbecsültség hiánya.
Helyben van a fizioterápia A Reumatológiai Tanszéknek megalakulása óta szerves része a fizioterápiás tevékenység. Tevékenységi körünk a gerinc komplex állapotfelmérése, kombinált konzervatív kezelési módozatok és a betegséget feltáró kivizsgálás. A terápiás módozatokat a tényeken alapuló nemzetközi irányelvek és saját, több éves tapasztalataink alapján állítottuk össze. A terápia célja: a fájdalom csökkentése, az ízületek mozgékonyságának helyreállítása, a gerinc terhelhetőségének növelése, a jó életminőség elérése, a munkába állás minél előbbi segítése, a mindennapi mozgásmennyiség növelése. A tünetek és a panaszok jellegétől függően különböző fájdalomcsillapítókat adunk, figyelembe véve a társbetegségeket, ellenjavallatokat, a már szedett egyéb gyógyszerekkel szóba jöhető kölcsönhatást. Továbbá a fájdalom helyén kisízületi és ideggyöki érzéstelenítést alkalmazunk.
Kezelési módszerek Leggyakrabban alkalmazott fizioterápiás módszereink: Maitland (ideg-, izom-, ízületi-rendszer rendellenességeinek vizsgálatára és kezelésére alkalmas) terápia. Kaltenborn (a mozgásszerveket mechanikusan befolyásoló) terápia. McKenzie terápia (nyaki, háti, ágyéki szakaszra egyaránt alkalmazható fájdalomcsillapító). Ágyéki és nyaki szakaszra alkalmazható stabilizációs tréning, mozgásokat helyreállító tréning, izom – izombőnye technika, továbbá egy olyan terápia, amely kombinálja a gyógytornász által végzett, a beteg számára passzív és a páciens által végzett aktív elemeket (PNF), gerincferdülés terápiája, aktív és passzív nyújtás, dinamikus állóképességet fejlesztő tréning, ragasztási technika. Elektromos kezelések: szelektív ingeráram kezelés, fájdalomcsillapító kezelések (TENS, interferencia), ultrahang-kezelés. masszázs: (pl. gyógymasszázs stb.) Egyéb: bio - elektro - mágneses – energia-és fizikai érterápia.
Gyógytorna Gyógytorna kezelésünk célja: a fájdalom csökkentése, a gerinc és a végtagok funkciójának optimalizálása, a mozgató és stabilizáló izomzat megerősítése, helyes testtartás és mozgásformák, járás tanítása. A gyógytornát beteg és sérült pácienseink végzik, de betegségmegelőző jelleggel egészséges emberek számára is segítséget nyújthatnak.
Marcsik Ákos Ferenc Belgyógyászati Intézet Reumatológiai Tanszék gyógytornász, rehabilitációs szakember |